"Hadislerin Sosyal Değişim Üzerinde Etkileri" Konferansı

Kırklareli Üniversitesi Edebi Düşünce Kulübü tarafından, "Hadislerin Sosyal Değişim Üzerinde Etkileri" konulu konferans düzenlendi.

Bu içerik 314 kez okundu.
Kırklareli Üniversitesi Edebi Düşünce Kulübü tarafından, "Hadislerin Sosyal Değişim Üzerinde Etkileri" konulu konferans düzenlendi.
Rektörlük Kültür Merkezi Alt Salonu ’nda düzenlenen konferansa öğrenciler ve davetliler katıldı. Konferans, Türkiye Uluslararası Hafızlık ve Kıran-ı Kerim ’i Güzel Okuma Yarışması birincisi Kırklareli Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Arş. Gör. Muhammed Pilgir ’in, Kuran-ı Kerim okuması ile başladı.
Hadislerin, sosyal değişim üzerindeki etkilerinin konuşulduğu konferansa konuşmacı olarak katılan Yrd. Doç. Dr. İbrahim Tozlu, ilimle uğraşan kişilerin doğruyu söylemesi gerektiğini vurguladı. Tozlu, "Sosyal değişim, bir şeyi bir şeyden daha farklı hale getirmektir. Eğer siz bir yerde yaşıyorsanız, mekanınızı değiştirirseniz, çevrenizi, bakış açınızı ve birçok bağlantıları da değiştireceksiniz demektir. Biz taraf olan kişileriz. Yani din olarak, Allah ’ı ve Resulünü taraf ilan eden kişileriz. Bizim yolun ortasında yürüme gibi zorunluluğumuz vardır. Ama rengimiz ve tarafgirliğimiz de vardır. Dolayısıyla birilerini rahatsız etmesi, bizim tarafgir olmamıza asla engel olmaz” dedi.
Tozlu, “Bizim. Öğrencilerimizin büyük bir çoğunluğu çok güzel hassasiyetle fakülteye gelirler. Hazırlıkta çok iyidirler, birinci, ikinci sınıfta çok iyidirler, üçte, dörtte, biraz tedirgin olmaya başlarlar, son dönemlerde bence biraz kapitalizmin etkisinde imtihanla baş başa kalırlar. Mesela, bir pedagojik formasyon verilmediği zaman öğrencilerimizin hepsi kenara çekiliyor. Allahü Teala imtihan ediyor, Allahü Teala sorgulama yapıyor, ‘Dinin neresindesin, din senin nerende? ’ diyor. Ama hedefinde sadece muallim olmak varsa o zaman ciddi sıkıntı var. Asıl önemli olan, dini esas olarak ele almak ama din ile beraber yükselmek. Dedik ya, tarafız. Üreten kişiler, düşünen kafalar, çok şeyleri yapmaya muktedir olurlar. Çünkü, Allahü Zülcelal, bize akıl vermiştir. Akıl diye bir nimet vermiştir. Batılılar ne derse desin veya İslam dini dışındaki düşünürler ne derse desin bir gerçek var, Allah nurunu tamamlayacaktır” diye konuştu.
“Ben dilini kullanırsak, biz dilini ihmal edersek, hep bölünmeler, parçalanmalar ve dağılmalar meydana gelecektir” diyen Yrd. Doç. Dr. Tozlu, şöyle devam etti:
“Hani son günlerin tabiriyle, ötekileştirmedir bir manada. Eğer bunun ötesi, bizleştirme olabiliyorsa, işte o zaman biz bir adım daha öndeyiz demektir. Eğer sosyal bir değişim yapacaksak önce biz değişmemiz lazım. Eğer sizlere, Facebook ’unuzda, Twitter ’ınızda veya çevrenizde, birileri derse ki, "Bu sözdür, mübarektir, şudur, budur derlerse onun kaynağını soracaksınız, 5N1K. Araştırsın. O zaman anlayacağız ki İslam, daha tatlı, daha hoş. Lütfen kendi görüşlerimizden ziyade, Allah ve Resulünün görüşlerini hakim kılalım. Biz insanı ortaya çıkartmalıyız. Bizim için her şeyden önce insan önemlidir.", "Hadislerin Sosyal Değişim Üzerinde Etkileri" Konferansı www.trakyahaber.net farkıyla sizlerle.
`hadislerin sosyal de?i?im ?zerinde etkileri` konulu konferans d?zenlendi. kırklareli haber kırklareli haberleri "hadislerin sosyal değişim Üzerinde etkileri" konferansı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sabah Namazı Buluşmalarında Süt Ve Simit İkramı
Sabah Namazı Buluşmalarında Süt Ve Simit İkramı
İstanbul’da Yağan Kar, Edirne’de Pazarı Vurdu
İstanbul’da Yağan Kar, Edirne’de Pazarı Vurdu
26793