Büyük İslam Alimi Ahmet Yesevi Hazretleri Tekirdağ’da Anıldı

TEKİRDAĞ (İHA) – Büyük İslam alimi Hoca Ahmet Yesevi hazretleri, Tekirdağ ’da düzenlenen etkinliklerle anıldı.

Büyük İslam Alimi Ahmet Yesevi Hazretleri Tekirdağ’da Anıldı
Bu içerik 349 kez okundu.
TEKİRDAĞ (İHA) – Büyük İslam alimi Hoca Ahmet Yesevi hazretleri, Tekirdağ ’da düzenlenen etkinliklerle anıldı.
Yesevi Kültür Ocakları Tekirdağ Şubesi ’nin düzenlediği etkinlikler, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Yılmaz İçöz Sahnesi ’nde gerçekleştirildi. Büyük İslam alimi Ahmet Yesevi hazretlerinin anıldığı geceye, Hoca Ahmet Yesevi ’nin 27 ’inci kuşaktan torunu olan İsmetullah Yesevi, Yesevi Kültür Ocakları Genel Başkanı Adem Karslı, Yesevi Kültür Ocakları Tekirdağ Şube Başkanı Hacı Tunç, Diriliş Ertuğrul dizisinde ozan rolünde oynayan İrfan Gürdal ve vatandaşlar katıldı.
Gece ilk olarak saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı ’nın okunması ile başladı. Ardından Namık Kemal Üniversitesi öğrencisi Nurullah Büker tarafından okunan Kur ’an-ı Kerim tilaveti dinlenildi. Hoca Ahmet Yesevi hazretlerinin hayatının slayt aracılığıyla izlendiği gecede ilk konuşmayı yapan Yesevi Kültür Ocakları Tekirdağ Şube Başkanı Hacı Tunç, “Yesevi Kültür Ocakları olarak böyle bir etkinliğin Tekirdağ ’da düzenleniyor olmasından dolayı oldukça memnunum. Tüm katılımcılara can-ı gönülden teşekkür ediyorum” dedi.
Daha sonra açıklamalarda bulunan Yesevi Kültür Ocağı Genel Başkanı Adem Karslı, “Biz devletimizi, milletimizi seven bir gençlik hareketiyiz. Hiçbir siyasi parti ile yakından uzaktan alakamız yoktur. Henüz kuruluşumuzun üzerinden 2 yıl gibi kısa bir süre geçmesine rağmen, Allah ’a şükürler olsun ki 40 ilde teşkilatlanmamızı tamamladık. Bu gece bizimle birlikte olan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Son olarak açıklamalarda bulunan İsmetullah Yesevi, hakkında bilgiler verdi. Ahmet Yesevi hazretlerinin toplamda 4 bin 400 hikmeti olduğunu belirten İsmetullah Yesevi, “Bunlardan günümüze ancak bin küsur tanesi ulaşabilmiştir” dedi.
Ahmet Yesevi hazretlerinin çok iyi Arapça ve Farsça da bildiğini söyleyen torun Yesevi, ancak bütün hikmetlerinin Türkçe ile yazıldığını söyledi.
Program, Diriliş Ertuğrul dizisi ozanı İrfan Gürdal ’ın Orta Asya yöresel kıyafetleriyle Hoca Ahmet Yesevi ’nin hikmetlerini seslendirmesiyle sona erdi., Büyük İslam Alimi Ahmet Yesevi Hazretleri Tekirdağ ’da Anıldı www.trakyahaber.net farkıyla sizlerle.
tekirdağ’da yesevi haberi haberler dünya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sabah Namazı Buluşmalarında Süt Ve Simit İkramı
Sabah Namazı Buluşmalarında Süt Ve Simit İkramı
İstanbul’da Yağan Kar, Edirne’de Pazarı Vurdu
İstanbul’da Yağan Kar, Edirne’de Pazarı Vurdu
26793