Aziz Sancar Hakkında 10 Bilgi

Uğur SarıçamKonuk Yazar 2015 Nobel Kimya Ödülüne layık görülen Prof.

Aziz Sancar Hakkında 10 Bilgi
Bu içerik 1367 kez okundu.
Uğur Sarıçam
Konuk Yazar
2015 Nobel Kimya Ödülüne layık görülen Prof. Dr. Aziz Sancar hakkında 10 bilgiyi aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

1. 2015 Nobel Kimya Ödülüne layık görülen Prof. Dr. Aziz Sancar, 8 Eylül 1946 yılında Mardin ’in Savur ilçesinde, eğitime önem veren fakat okuma yazma bilmeyen sekiz çocuklu bir ailenin, yedincisi olarak dünyaya gelmiştir. 

2. İlk ve ortaokulu Savur ’da, liseyi Mardin ’de tamamladıktan sonra 1963 ’te İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesine gitti. 6 yıllık tıp eğitiminin ikinci yılında aldığı biyokimya dersinden etkilenen Sancar, biyokimya üzerine araştırmalar yapmaya karar verdi. 1969 yılında tıp fakültesini birincilikle bitiren Sancar, öğretmeninin isteği üzerine doğduğu yer olan Savur ’a gelerek 2 yıl sağlık ocağında doktorluk yaptı.

3. Kendi söylemiyle artık bilim yapmak istediğini dile getiren Sancar ilk olarak Johns Hopkins Üniversitesine gitti. Daha sonra Dallas ’ta bulunan, Texas Üniversitesinde, Moleküler Biyoloji dalında doktorasını tamamladı. Ardından Yale Üniversitesinde doçentlik tezini tamamladı.

4. Henüz doktora öğrencisiyken çok önemli bir buluş olan Maxicell yöntemini icat etti ve genetik mühendisliğini Amerika ’da ilk geliştiren kişiler arasına girdi.   

5. Genellikle DNA onarımı, hücre dizilimi, kanser tedavisi ve biyolojik saat üzerine çalışmalarını sürdürdü, bu alalarda 415 bilimsel makale ve 33 kitap yayımladı.  

6. Sancar, 2008 yılında bilimsel nitelikleri ve insan sağlığına yapmış olduğu üst düzey katkıları nedeniyle Vehbi Koç Ödülü'nü kazandı ve ödülünün tamamını, seneler boyunca hayalini kurduğu Kuzey Karolina ’da bir “Türk Evi” kurma projesine ve Türkiye ’nin tanıtımına harcadı.

7. Kanserin tedavisi adına büyük bir adım olan DNA onarımındaki bilimsel çalışmaları ile Tomas Lindahl, Paul Modrich ile birlikte 2015 Nobel Kimya Ödülüne layık görülmüştür.

8. Sancar, Orhan Pamuk'tan sonra Nobel alan ikinci Türk olmuştur. Aynı zamanda yaptığı çalışmalarla Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi ’ne kabul edilen üç Türk ’ten biridir.

9. Şu anda Ameria ’daki Kuzey Carolina Üniversitesi Biyokimya ve Biyofizik Bölümü Öğretim Üyesi olarak çalışmalarına devam eden Sancar biyokimya profesörü ve öğretim üyesi olan Gwen Boles Sancar ile evlidir.

10. Eşiyle birlikte Amerika ’da okuyan Türk öğrencilerine yardım etmek ve Türk-Amerikan ilişkilerini geliştirmek amacıyla Aziz&Gwen Sancar Vakfı'nı kurmuştur.

, Aziz Sancar Hakkında 10 Bilgi www.trakyahaber.net farkıyla sizlerle.
gwen boles sancar aziz sancar hayatı aziz sancar biyografi gwen sancar aziz sancarın hayatı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
betsmove destek sitesiarzbeten iyi bahis siteleri7li slot oyunlarıpiabet güvenli girişholiganbetoslobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sabah Namazı Buluşmalarında Süt Ve Simit İkramı
Sabah Namazı Buluşmalarında Süt Ve Simit İkramı
İstanbul’da Yağan Kar, Edirne’de Pazarı Vurdu
İstanbul’da Yağan Kar, Edirne’de Pazarı Vurdu
26793