İlk Hayvanların Evrimi Oksijen Seviyesinin Yükselişine Bağlı Değil

Levent ÖzkarayelYazar 1. 4 milyar yıl önce Dünya, hayvanların solunum ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli düzeyde oksijene sahipti.

İlk Hayvanların Evrimi Oksijen Seviyesinin Yükselişine Bağlı Değil
Bu içerik 827 kez okundu.
Levent Özkarayel
Yazar
1.4 milyar yıl önce Dünya, hayvanların solunum ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli düzeyde oksijene sahipti. Bu tarih ilk hayvanların ortaya çıkmasından milyonlarca yıl önceye karşılık geliyor. Geçtiğimiz hafta Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayınlanan çalışmanın ortaya koyduğu bulgular, ilk hayvanların ortaya çıkışının (günümüzden yaklaşık 600 milyon yıl öncesi) beklendiği gibi gezegen atmosferindeki oksijen miktarının artışından hemen sonra gerçekleşmediğini ortaya koydu.

2.3 milyar yıl önce atmosferdeki oksijen seviyesi günümüzdekine kıyasla % 0.001'den düşüktü. Yaklaşık 550 milyon yıl sonra oksijen miktarı günümüzdeki seviyenin % 20'sine ulaştı ve bu miktar büyük hayvanların solunum ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için yeterliydi. Fakat bu ara dönemde ne gibi olayların meydana geldiği bir miktar gizemli. Okyanus süngerlerini andıran ilk hayvanların solunumu için gerekli olan oksijen seviyesi günümüzdekinin % 1'ine eşit veya daha az olmalıydı.

Bazı araştırmacılar, atmosferdeki oksijen seviyesinin hayvan solunumu için yeterli olabilecek düzeye günümüzden 1 milyar ile 542 milyon yıl önce yaşanan Neoproterozoik çağda ulaşmaya başladığını düşünüyor. Bu durum hayvanların neden ilk olarak bu dönemde evrildiğini açıklayabilir.

Araştırma için China National Petroleum Corporation (Ulusal Çin Petrol Kurumu)'dan Shuichang Zhang ve Güney Danimarka Üniversitesi ’nden Donald Canfield liderliğindeki bir ekip, Kuzey Çin'deki Xiamaling oluşumunda 1.4 milyar yıl önce düşük oksijen dönemlerinde oluşan çökeltilerdeki eser metallerin jeokimyasal analizlerini yürüttüler. Daha sonra dip sularının oksijen döngüsü için bir okyanus modeli kullandılar.

Ekip, 1.4 milyar yıl önce atmosferdeki oksijen seviyesinin günümüzdekinin en az % 3.8'ine karşılık geldiği bulgusuna ulaştı. Sonuç olarak bu oksijen seviyesi hayvanların ortaya çıkışına engel değildi. Fakat gerçekten bu bir engel değilse, hayvanlar neden oksijen miktarının elverişli olmasından çok sonra görülmeye başlandı? Araştırma ekibinde yer alan Güney Danimarka Üniversitesi ’nden Emma Hammarlund'a göre hayvanların ani çeşitliliği birçok farklı nedenin sonucu olabilir. Hammarlund, oksijen seviyesindeki yükselmenin, önceden sanılanın aksine hayvanların ortaya çıkışıyla çok alakalı olmayabileceğini söylüyor.

Kapak Görseli: Antik çağın düşük oksijen seviyeli döneminde katmanlaşmış olan Xiamaling oluşumu. Kaynak: Shuichang Zhang
Çeviri Kaynağı: http://www.iflscience.com/plants-and-animals/animals-evolved-long-after-earths-oxygen-levels-were-high-enough

, İlk Hayvanların Evrimi Oksijen Seviyesinin Yükselişine Bağlı Değil www.trakyahaber.net farkıyla sizlerle.
İlk Hayvanların Evrimi Oksijen Seviyesinin Yükselişine Bağlı Değil
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
betsmove destek sitesiarzbeten iyi bahis siteleri7li slot oyunlarıpiabet güvenli girişholiganbetoslobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sabah Namazı Buluşmalarında Süt Ve Simit İkramı
Sabah Namazı Buluşmalarında Süt Ve Simit İkramı
İstanbul’da Yağan Kar, Edirne’de Pazarı Vurdu
İstanbul’da Yağan Kar, Edirne’de Pazarı Vurdu
26793