Liman Faciasında Ölenlerin Çocuklarına 1 Milyon 400 Bin TL Tazminat

Danıştay 10. Dairesi, Tekirdağ Limanı ’nda 2012 yılı Mayıs ayında, feribottan inen otomobilin denize düşmesi sonucu ölen 4 kişinin çocuklarına toplam 1 milyon 400 bin TL tazminat ödenmesi kararını onadı.

Liman Faciasında Ölenlerin Çocuklarına 1 Milyon 400 Bin TL Tazminat
Bu içerik 297 kez okundu.
Danıştay 10. Dairesi, Tekirdağ Limanı ’nda 2012 yılı Mayıs ayında, feribottan inen otomobilin denize düşmesi sonucu ölen 4 kişinin çocuklarına toplam 1 milyon 400 bin TL tazminat ödenmesi kararını onadı.
2012 yılı Mayıs ayında yaşanan kazada, Kırklareli ’deki düğün hazırlıkları için İzmir ’den yola çıkan dünürler Aysel-Vecdet Eriş ve Zeynep-Ahmet Gülhan çiftlerinin bulunduğu araç, feribottan Tekirdağ Limanı ’na inerken ışıklandırmanın ve yön tabelalarının olmadığı limanda denize düştü. Olayda Aysel, Vecdet Eriş ve Zeynep, Ahmet Gülhan hayatını kaybetti.
Olayın ardından Tekirdağ 1 ’inci Ağır Ceza Mahkemesi ’nde ihmali olduğu düşünülen 5 kişinin yargılanmasına başlanmıştı. Emniyet, jandarma ve karayolları tarafından hazırlanan ön raporda otomobil sürücüsü hatalı bulunurken, kazada hayatını kaybeden sürücü Ahmet Gülhan ’ın ‘yorgun, uyku mahmuru olması ve yakamoza aldanması ’ gerekçesiyle suçlu bulunduğu belirtilmişti.
Bilirkişilerce mahkemeye sunulan raporda, limanın yük, yolcu ve araç için kullanıma müsait olmadığı, kazada hayatını kaybeden Vecdet Eriş, Aysel Eriş, Zeynep Gülhan, Ahmet Gülhan ’ın hiçbir kusuru olmadığı belirtildi.
LİMAN MÜDÜRÜ KUSURLU BULUNDU
Olayla ilgili davanın son duruşması geçtiğimiz yıl Ağır Ceza Mahkemesi ’nde yapıldı. Duruşmada savcı, liman müdürü Ali M. için, "Kazanın meydana geldiği iskelede alınması gereken tedbirleri almayıp, gerekli işaretlemeleri yaptırmayarak, işaretçilerin görevlendirilmesi ve denetlenmesi ile alınması gereken tedbirleri almayarak kazaya ve 4 kişinin ölümüne neden olmuştur" görüşünü savundu.
Mahkemede kusurlu bulunan Ali M., 8 yıl hapis cezası alırken, önceden sabıkası bulunmaması üzerine ceza 6 yıl 8 aya düşürüldü. Mahkemede Tekirdağ Liman Başkanvekili Resul K., müdür yardımcısı Rahman Ç., gemi ikinci kaptanı Ertuğrul Ç. ile üçüncü kaptan Rafet P., kazada direkt kusurları bulunmadığı gerekçesiyle serbest bırakıldı.
Verilen kararın ihmal edilen sorumlulukların varlığını açığa çıkardığını belirten Aysel-Vecdet Eriş çiftinin çocukları Ümit Eriş, "Bu olayla ilgili bir takım ihmaller nedeniyle aile olarak hep bunun hukuksal anlamda takipçisi olduk. Önemli bir gelişmedir. Bu nokta da hukuk sistemine saygı ve güvenimiz tamdır" demişti.
ÖLENLERİN ÇOCUKLARINA TAZMİNAT
Kazada ölen Aysel-Vecdet Eriş ve Zeynep-Ahmet Gülhan çiftlerinin çocukları Hülya, Esra, Selvi ve Mustafa Gülhan ile Bilal ve Ümit Erciş, olaydan sonra tazminat davası açtı. Tekirdağ İdare Mahkemesi, olayda Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının ağır derecede hizmet kusuru bulunduğuna karar verirken, mahkeme, 1 milyon 400 bin lira manevi tazminatın yasal faiziyle çocuklara ödenmesine karar verdi.
Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığının kararı temyiz etmesi üzerine, dosyayı inceleyen Danıştay, kararı onadı.
Gelin ve damat Mustafa ve Selvi ’nin 300 ’er bin, diğer 4 çocuğun ise 200 ’er bin TL tazminat almasına karar verildi., Liman Faciasında Ölenlerin Çocuklarına 1 Milyon 400 Bin TL Tazminat www.trakyahaber.net farkıyla sizlerle.
feribot tazminat liman haber facia
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
betsmove destek sitesiarzbeten iyi bahis siteleri7li slot oyunlarıpiabet güvenli girişholiganbetoslobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sabah Namazı Buluşmalarında Süt Ve Simit İkramı
Sabah Namazı Buluşmalarında Süt Ve Simit İkramı
İstanbul’da Yağan Kar, Edirne’de Pazarı Vurdu
İstanbul’da Yağan Kar, Edirne’de Pazarı Vurdu
26793