Trakya’nın Tüm Renkleri Bu Filmde

Trakya Kalkınma Ajansı ’nın bölge turizmine yönelik çalışmaları kapsamında hazırladığı ‘Trakya Turizm Tanıtım Filmi ’ Çorlu ’da düzenlenen kokteylle tanıtıldı.

Trakya’nın Tüm Renkleri Bu Filmde
Bu içerik 426 kez okundu.
Trakya Kalkınma Ajansı ’nın bölge turizmine yönelik çalışmaları kapsamında hazırladığı ‘Trakya Turizm Tanıtım Filmi ’ Çorlu ’da düzenlenen kokteylle tanıtıldı.
Kokteyle, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, filmin yönetmeni Serhat Genç, film oyuncuları, turizm sektörü temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve çok sayıda basın mensubu katıldı. Kokteyl açılışında bir konuşma yapan filmin yönetmeni Serhat Genç şunları söyledi:
“Trakya Bölgesinin tarihi, doğal, kültürel değerlerini ve güzelliklerini odak alan çalışmada turizm potansiyelini arttıracak tüm değerleri konu aldık. Trakya ’da uğranmadık yer bırakmadan yemek kültürüne kadar farklı birçok özelliğe temas eden filmin dış çekimleri 2 hafta zaman aldı. ‘Trakya ’ya Hoş Geldiniz ’ konseptiyle bir belgesel film hazırladık. Belgesel filminin oyuncu kadrosu yerel halktan oluşurken gündelik hayatın güzellikleri de gözler önüne serildi. Filmde işlenen temalar için özel kurgu uygulanmazken, filmde yer alan kareler spontane ekrana yansıtıldı.”
Filmin yönetmeninden sonra söz alan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Şahin, konuşmasında ajansın turizme yönelik yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Şahin, “Yaptığı çalışmalarda Trakya ’yı bir bütün olarak algılayan ve değerlendiren Trakya Kalkınma Ajansı, kurulduğu günden bu yana bölgemizde turizmin gelişmesine önem vermiş ve mali destek programları ile yatırımları desteklemiştir. Şimdiye kadar çıktığımız beş mali destek programının hepsinde turizm yer aldı, bugün açıkladığımız program da yer alıyor. Bundan sonra da yer alacak, çünkü turizm bizim için çok önemli. Ayrıca, şimdiye kadar bölgemizi turizm alanında cazip bir destinasyon haline getirmek için hem yurt dışında hem de yurt içinde birçok fuara katıldık. Gelecek hafta da dünyanın en büyük 5. Turizm fuarı olan EMİTT ’te profesyonellerin olduğu salonda yerimizi alacağız. Trakya ’yı ortak çatı altında tanıtacağız. EMİTT ’e bu yıl firmalarımız ile beraber katılıyoruz. Standımızda bölgemizden gelmek isteyen otel ve turizm acentelerini ağırlayacağız, onlar standı kendi alanları gibi kullanıp, iş görüşmeleri yapacaklar. Yeni iş bağlantıları kuracaklar. İsteğimiz bu yönde” dedi.
“TRAKYA, YENİ BİR DESTİNASYON OLARAK YILDIZ GİBİ PARLAMAYA BAŞLIYOR”
Turizme önem verdiklerini vurgulayan Şahin, “Bu bölgeye nitelikli yerli ve yabancı misafiri çekmemiz gerekiyor. Kaliteli bir tanıtım kampanyası sürdürmemiz gerekiyor. Ve bunu hep birlikte, sizlerle, tüm aktörlerle iş birliği halinde yapmamız gerekiyor. İşbirliğini arttırıcı çalışmalardan bir tanesi turizm platformu. Trakya genelinde, birçok turizm aktörünü içeren bir platform kurduk. Orhan Çebi Bey bu platformun başkanı. Biz de ajans olarak sekreteryasını yürütüyoruz. Turizm alanında beraber hareket etmeyi amaçlıyoruz. Son 3-4 yılda üç ilimizde de turizm açısından harikulade gelişmeler yaşanıyor. Yeni 5 yıldızlı oteller açılıyor, ev pansiyonculuğuna ilgi artıyor, nitelikli yiyecek içecek mekanları ortaya çıkıyor. Biraz önce bahsettiğim gibi, bu gelişim ve kalkınma sürecine biz de mali destekler ile yardımcı olmaya gayret ediyoruz. Trakya, yeni bir destinasyon olarak yıldız gibi parlamaya başlıyor” diye konuştu.
Göreve geldiği 2014 yılında turizm ve bölge tanıtımı adına yapılan işleri inceleme fırsatının olduğunu hatırlatan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, şöyle devam etti:
“Karşımda şöyle bir manzara vardı; her kentin valiliği ve belediyesi kendi kentlerini tanıtmak adına bir tanıtım filmi hazırlamış ancak Trakya ’nın bütününü anlatan ve tanıtan bir çalışma yapılmamıştı. Katıldığımız uluslararası organizasyonlarda bunun eksikliğini fazlasıyla hissettik. Bu eksikliği gidermek için 2015 yılı başında çalışmalara başladık. Bu konuda daha önce çalışmış, deneyimli ve kaliteli ekiplere sahip firmaları işe teklif vermesi için davet ettik. Bu firmalar arasından Genbar firması sıyrılarak işi aldı. Temmuz ayında çekimler başladı ve ekim ayına kadar devam etti. Turizm Tanıtım Filminin 50 saniyelik, 4 dakikalık ve 7 dakikalık sürümleri var. Bunlar Türkçe ve İngilizce hazırlandı. Daha sonra bizim belirleyeceğimiz diğer dillere de uyumlu hale getirilebilir. Tanıtım filmlerinin yanı sıra bir de 13 dakikalık da bir belgesel çektik. Bunu da yabancı dillerde düzenleyeceğiz. Bu filmler Trakya ’nın farklı noktalarında birçok noktaya ve insana temas edilerek hazırlanmıştır. Filmlerin teması “İnsan”dır. Yani bizim Trakyalı insanımız. Tüm renkleri, folklorü, kültürü ve güzelliği ile bizim insanımız. Filmin çekim sürecinde bize destek olan Enez ’den Demirköy ’e, Lalapaşa ’dan Marmara Ereğlisi ’ne kadar tüm hemşerilerimize teşekkür ediyoruz. Bu filmde kendinizi ve Trakya ’yı bulmanızı umuyorum. Ayrıca filmin yapımında emeği geçen Yönetmen Serhat Genç ve ekibine, bize rehberlik eden ve yardımcı olan kamu kurum ve kuruluşlarına, kurumumuz çalışanlarına teşekkürlerimizi sunuyoruz.”
Belgesel filmin ve kamera arkası görüntülerinin izlenmesinin ardından film tanıtım kokteyli sona erdi., Trakya ’nın Tüm Renkleri Bu Filmde www.trakyahaber.net farkıyla sizlerle.
trakya haberi haberler malkara tekirdağ
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sabah Namazı Buluşmalarında Süt Ve Simit İkramı
Sabah Namazı Buluşmalarında Süt Ve Simit İkramı
İstanbul’da Yağan Kar, Edirne’de Pazarı Vurdu
İstanbul’da Yağan Kar, Edirne’de Pazarı Vurdu
26793