Edirne, Bu Raporla Geleceğe Yürüyecek

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından hazırlanan "Kalkınma ve Rekabet Gücü Gündemi Projesi ’nin Raporlarının" tanıtım toplantısı yapıldı.

Edirne, Bu Raporla Geleceğe Yürüyecek
Bu içerik 541 kez okundu.
Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından hazırlanan "Kalkınma ve Rekabet Gücü Gündemi Projesi ’nin Raporlarının" tanıtım toplantısı yapıldı.
TEPAV tarafından hazırlanan "Kalkınma ve Rekabet Gücü Gündemi Projesi ’nin Raporlarının" tanıtım toplantısı Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Konferans Salonu ’nda gerçekleştirildi. Toplantıya, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, TEPAV Direktörü Necdet Budak, ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özal Öztürk ve Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin katıldı.
TEPAV Direktörü Necdet Budak, "Kalkınma ve Rekabet Gücü Gündemi Projesi ’nin Raporlarının" gelişen ve değişen Edirne için önemli bir yol haritası oluşturacağını söyledi.
Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgarın yardımcı olamayacağını ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, "Böyle bir projeye imza atarak Edirne ’nin hedeflerini somutlaştırmış olan Sayın Necdet Budak ’a teşekkür ediyorum. Rapordan çıkan sonuçlar değerlendirildiğinde, söz konusu hedeflere ulaşabilmek için ortak çalışma ve ortak yaşam kültürünün geliştirilmesinin bir zorunluluk olduğunu göreceksiniz" dedi.
Edirne ’deki tüm kurum ve kuruluşların uzun yıllar bir araya gelemediğini ifade eden Gürkan, "Dikkatinizi çekmek isterim ki son zamanlarda Edirne ’deki birçok kurumdaki yönetim, yönetim anlayışı ve yönetim felsefesi değişti. Tüm kurumlar ve siyasetin tüm aktörleri artık Edirne ortak paydası altında hareket etmeye başladı. Tüm kurumların Edirne ’yle ilgili çabası ve perspektifi değişti, tabi ki bu değişimden kazançlı çıkan da Edirne ve bu kentte yaşayan Edirneliler olacaktır" diye konuştu.
TÜRKİYE ’DE UYGULANAN TEŞVİK SİSTEMİ HATALI
Türkiye ’de uygulanan teşvik sisteminin hatalı olduğunu dile getiren Gürkan, "Türkiye ’de ekonomi ve üretim sektörünü pozitif ve negatif anlamda en çok etkileyen konulardan birisi de teşvik sistemidir. Bu sistemin, bazı illerde söz konusu kentin önünü açtığını görüyorsunuz. Bazı illerde ise, kentin gelişimini tıkadığını görüyorsunuz. Bence, Türkiye ’deki teşvik sisteminin değişmesi gerekmektedir. Kentlerin, bölgeler bazında değil, iller bazında değil; ilçeler bazında değerlendirilmesi gerekmektedir" dedi.
Edirne ’nin uygulanan teşvik sisteminde TR 21 bölgesinde olduğunu belirten Gürkan, "Edirne, 2 bine yakın ağır sanayisi olan Tekirdağ ile aynı kotaya koyuluyor. Bizim ekonomik değerlerimiz, nüfusumuz, üretim araçlarımız Tekirdağ ile aynı değil ki; sadece tarım konusunda benzerlikler gösteriyoruz. Lüleburgaz ’dan dolayı Edirne ’nin önüne geçmiş olan Kırklareli de aynı şekilde. İlçeler bazında da böyle; mesela Meriç ve Süloğlu ’nun yapısı birbirinden çok farklı" şeklinde konuştu.
Mevcut teşvik sistemiyle Edirne ’nin sanayileşmede çok fazla öne çıkmasının mümkün olamayacağını anlatan Gürkan, "Çok güzel ikili ilişkiler kuruyoruz, sanayicileri buraya getiriyoruz, gezdiriyoruz, onlar da Edirne ’yi çok beğeniyorlar. Ancak iş yatırıma gelince, insanlar kendilerini avantajlı kılacak bölgelere gidiyor. Ekonomi hatırla, gönülle değil, reel gerçeklerle oluyor. Yatırımcı yerden, vergiden, ulaşımdan nasıl bir avantaj sağlayacağına bakıyor. Burada yeterli tatmine ulaşamazsa o yatırımcıyı bölgenizde tutmanız mümkün değil" dedi.
Euromonitör International ’ın Dünya genelinde en çok ziyaret alan 100 şehir araştırmasında Edirne ’nin 60 ’ıncı sırada listeye girdiğini ifade eden Gürkan, "2 milyon 840 bin turist almışız. Antalya 11 milyonla 10. sırada. İstanbul 11 milyonla 11. sırada. Muğla 49. sırada. Kültür turizmiyle 60. sırada yer almayı başarmış olan Edirne ’de yeni destinasyon merkezleri oluşturmalı, mevcut destinasyon merkezlerini ise korumalı ve tanıtmalıyız" ifadelerini kaydetti.
"TRAK KÖYÜ KURULACAK"
IPA-2 Projesi kapsamında Bulgaristan ’ın küçük bir adası olan Nessebar ile bir projeye imza atacaklarını ifade eden Gürkan, " ’Trak Medeniyeti ’nden Edirne ve Nessebar ’ diye bir proje gerçekleştiriyoruz. Edirne ’ye bir Trak Köyü kuracağız ve bir belgesel çekeceğiz. Trak Medeniyeti ’ni anlatacağımız bu belgeselin çekiminin ardından kurduğumuz köyü biraz daha genişleterek, yeni bir destinasyon merkezi haline getireceğiz" dedi., Edirne, Bu Raporla Geleceğe Yürüyecek www.trakyahaber.net farkıyla sizlerle.
edirne haber haberler istanbul meriç
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sabah Namazı Buluşmalarında Süt Ve Simit İkramı
Sabah Namazı Buluşmalarında Süt Ve Simit İkramı
İstanbul’da Yağan Kar, Edirne’de Pazarı Vurdu
İstanbul’da Yağan Kar, Edirne’de Pazarı Vurdu
26793