Tarihi Çarşı Esnafı Zamlı Faturalardan Dertli

Edirne ’de, tarihi çarşı esnafı, zamlı gelen doğalgaz ve elektrik faturaları nedeniyle zor günler geçiriyor.

Tarihi Çarşı Esnafı Zamlı Faturalardan Dertli
Bu içerik 483 kez okundu.
Edirne ’de, tarihi çarşı esnafı, zamlı gelen doğalgaz ve elektrik faturaları nedeniyle zor günler geçiriyor. Özellikle küçük esnafın zor durumda kaldığını belirten, tarihi Alipaşa Çarşısı Dernek Başkanı Yılmaz Sanış, yetkililerin taksitlendirme gibi ödeme kolaylıkları sağlamaları gerektiğini belirterek, “Böyle giderse 5 yıl sonra küçük esnaf diye bir şey kalmayacak” dedi.
Edirne ’de özellikle son yıllarda güçlükle ayakta durmaya çalışan tarihi çarşı esnafını, yeni yılla birlikte faturalara gelen zamlar kara kara düşündürüyor. Türkiye ’de şu an için en zor geçinen kesimin esnaf olduğunu belirten tarihi Alipaşa Çarşısı Dernek Başkanı Yılmaz Sanış, özellikle küçük esnafın haklarını savunacak bir kurumun olmadığını kaydetti.
“DOĞALGAZ VE ELEKTRİK FATURALARINA ÖDEME KOLAYLIKLARI SUNULMALI”
Bağ-kur primi, elektrik ve doğalgaz faturalarındaki artışların küçük esnafın belinin iyice büktüğüne değinen Sanış, “En düşük Bağ-kur primi 568 TL oldu. Bunu her ay ödemek çok zor. Daha önceden en düşük 440 TL ’dir, artış çok oldu. Bununla beraber elektrik faturalarına aşırı derecede zam geldi. Normalde elektrik faturalarını her ayın 29-30 ’unda ödeniyordu, bu yıl ne hikmetse yeni yıla atladılar. Dolayısıyla Aralık faturalarını zamlı tarifeden ödemek zorunda kaldık. Ayrıca elektrik faturasının son ödeme tarihini bir gün geçirdiğiniz zaman hemen kesme kağıdı getiriyorlar. Bu da bizleri çok zor durumda bırakıyor. Bu doğalgazda da elektrikte de böyle. Kış zaten zor geçiyor ve dolayısıyla biz bunlarda bir esnetilme payının olmasını istiyoruz” dedi.
“FATURALAR TAKSİTLENDİRİLSİN”
İGDAŞ tarafından İstanbul ’da doğalgaz faturaları için 3 taksit imkanı getirildiği örneğini veren Sanış, şunları kaydetti:
“Geçenlerde bir uygulama yapıldı İstanbul ’da. Doğalgazı 3 taksitle ödeyebiliyorsunuz. Fakat bu uygulama ne hikmetse Trakya ’da yok. Kışın zaten en düşük gelen doğalgaz faturası 400-500 TL. Bunları insanlar ödemekte zorlanıyorlar. Her zaman söylüyoruz kış şartları zaten ağır, dolayısıyla bunlara bir ödeme kolaylığı bir opsiyon tanınması lazım” ifadelerini kullandı.
“KÜÇÜK ESNAFA SAHİP ÇIKILMALI”
Sanış, küçük esnafın bitme noktasında olduğuna işaret ederek; “Küçük esnaf zaten bitme noktasında, işler çok zor geçiyor böyle giderse 5 yıl sonra küçük esnaf diye bir şey kalmayacak. Tamam kapatıp gidelim ama biz ne iş yapacağız sonrasında? Bir de bu var. Küçük esnaf bitiyor, ne yapacağız? Bu konuda yetkililerin lütfen esnafın üzerine biraz daha eğilmesini istiyoruz. Böyle giderse ileride gittikçe kahvelerde çok daha fazla işsiz insan göreceğiz. Bu konuda bir an önce önlem alınmalı” dedi., Tarihi Çarşı Esnafı Zamlı Faturalardan Dertli www.trakyahaber.net farkıyla sizlerle.
haber iha haberler haberi dünya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sabah Namazı Buluşmalarında Süt Ve Simit İkramı
Sabah Namazı Buluşmalarında Süt Ve Simit İkramı
İstanbul’da Yağan Kar, Edirne’de Pazarı Vurdu
İstanbul’da Yağan Kar, Edirne’de Pazarı Vurdu
26793