Çeltik Fiyatının Artırılması İsteği

Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, Toprak Mahsulleri Ofisi ’nin (TMO) 1. 580 kuruş/kilogram (60 randıman) olarak açıkladığı belirterek, “Çeltik üreticisi binlerce çiftçi, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ’nın fiyatta ve pirimde iyileştirme yapmasını bekliyor” dedi.

Çeltik Fiyatının Artırılması İsteği
Bu içerik 540 kez okundu.
Meriç Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, Toprak Mahsulleri Ofisi ’nin (TMO) 1.580 kuruş/kilogram (60 randıman) olarak açıkladığı belirterek, “Çeltik üreticisi binlerce çiftçi, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı ’nın fiyatta ve pirimde iyileştirme yapmasını bekliyor” dedi.
Çeltik piyasalarının oldukça durağan seyrettiğini açıklayan Ergin, “Görülen o ki, bu piyasa düzeninde kaybeden yine çiftçi olacak. Müdahale etkin olmadığı için fiyat bin 200 ile bin 400 Kuruş/kilogram aralığında oluşmuş, hatta bazı bölgelerde bin 100 Kuruş/kilograma kadar düşmüştür. Çeltik üreticisi binlerce çiftçi, bakanlığın, fiyatta ve pirimde iyileştirilmesini bekliyor” dedi.
Ergin, çiftçilerin kredi borçlarının artığını ifade ederken, diğer yandan tarımsal üretim faaliyetlerinin devam ettirebilmesi, işletmelerin büyüyebilmesi ve yeni yatırımların gerçekleştirebilmesi için üreticilerin sürekli olarak kredi kullanımına ihtiyaçları bulunduğuna dikkati çekti. Son yıllarda tarımsal girdiye göre ürün fiyatlarının aynı şekilde artmadığını, arka arkaya yaşanan fiyat darbeleri sonucu yeterli gelir elde edemeyen üreticilerin ise daha da fazlalaştığını vurgulayan Ergin, son iki yılda kredi kullanımının yüzde 67 oranında artış gösterdiği bilgisini verdi.
Çeltiğin fiyatının bugün bu kadar düşük olması ve maliyetini bile kurtarmadığını belirten Ziraat Odası Başkanı Ömer Ergin, bin 750 Kuruş/kilogram altındaki tüm fiyatlar çiftçinin yüzünü güldürmez. Aksine tüm çiftçileri kan ağlatır" diye konuştu., Çeltik Fiyatının Artırılması İsteği www.trakyahaber.net farkıyla sizlerle.
kosgeb finans hibe esnaf kredi ekonomik rapor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sabah Namazı Buluşmalarında Süt Ve Simit İkramı
Sabah Namazı Buluşmalarında Süt Ve Simit İkramı
İstanbul’da Yağan Kar, Edirne’de Pazarı Vurdu
İstanbul’da Yağan Kar, Edirne’de Pazarı Vurdu
26793