İhlas Haber Ajansı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapımı devam eden Karaağaç KA-1 Tahliye Kanalı (Kanal Edirne) Projesi ’nde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.


	İhlas Haber Ajansı
Bu içerik 957 kez okundu.
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yapımı devam eden Karaağaç KA-1 Tahliye Kanalı (Kanal Edirne) Projesi ’nde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Toplam uzunluğu 7 bin 800 metre olan kanalın 3 bin 300 metresi tamamlandı.
Kanal Edirne Projesi ’nin, Türkiye-Yunanistan sınırını çizerek akan Meriç Nehri ’nin Edirne merkezinde meydana getirdiği taşkın zararlarını önlemek maksadıyla geliştirildiğini vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Toplu makineli çalışma kapsamında bu projenin yapımına 11 Ağustos 2015 tarihinde başladık. 70 metre genişlikte ve 7 bin 800 metre uzunluğunda inşa edilen Kanal Edirne Projesi ’nde 1,5 milyon metreküp taşımalı kazı yapılacak" değerlendirmesinde bulundu.
"SİGORTA GÖREVİ ÜSTLENECEK"
Edirne ’de yaşanan taşkınları önlemek için Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak ne gerekiyorsa yapacaklarının altını çizen Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Bugüne kadar kanalın 3 bin 300 metrelik kısmını açarak tamamladık. Proje ile Karaağaç mevkiini koruyacağız ve aynı zamanda Meriç Nehri ’ne gelebilecek yüksek debideki suyun bir kısmını tahliye kanalına aktaracağız. Böylelikle meydana gelebilecek büyük bir taşkında sigorta görevi üstlenecek olan Kanal Edirne ’ye belli bir aşamadan sonra suyun fazla olan kısmı aktarılacak ve Meriç Nehri ’nden geçecek büyük debilerin tahliyesine katkı sağlayacak" diye konuştu.
"PROJE YIL SONUNA KADAR TAMAMLANACAK"
Taşkın anında Meriç Nehri ’nin fazla suyunu taşıyacak olan Kanal Edirne vasıtasıyla saniyede 773 metreküp suyun aktarılabileceğini belirten Prof. Dr. Eroğlu, "Şiddetli mevsim yağışlarıyla oluşan ani debi artışlarından ve taban suyunun düşmemesinden dolayı kazı çalışmalarına şu an için ara verdik. Mevsim şartlarına göre 1 ila 2 hafta içerisinde çalışmalarımıza tekrar başlayacağız ve projeyi yıl sonuna kadar bitirmeyi hedefliyoruz" dedi.
"MERİÇ TAŞKIN DEĞİL BEREKET GETİRECEK"
Meriç Nehri ’nin diğer bölgelerinde de ıslah çalışmalarının devam ettiğini birçok projenin ise tamamlandığını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Ayrıca nehir üzerindeki tarihi köprüler zamanla biriken kumlardan temizleniyor ve eski muhteşem görüntüsüne kavuşturuluyor. İnşallah Meriç bundan sonra taşkın değil bereket getirecek" diyerek sözlerini tamamladı., İhlas Haber Ajansı www.trakyahaber.net farkıyla sizlerle.
haber haberler ihlas haber ajansi ihlas haber ajansı dünya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sabah Namazı Buluşmalarında Süt Ve Simit İkramı
Sabah Namazı Buluşmalarında Süt Ve Simit İkramı
İstanbul’da Yağan Kar, Edirne’de Pazarı Vurdu
İstanbul’da Yağan Kar, Edirne’de Pazarı Vurdu
26793