İhlas Haber Ajansı

Sosyal Güvenlik Kurumu ’nun kayıtlı istihdamın teşvik edilmesi, konu hakkında farkındalığın artırılması ve kayıt dışı istihdamın azaltılması amacıyla başlattığı, AB ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, ’Etkin Rehberlik ve Denetim Yoluyla Kayıtlı İstihdamın Teşviki Projesi ’ tanıtım toplantısı Tekirdağ ’da gerçekleşti.


	İhlas Haber Ajansı
Bu içerik 1026 kez okundu.
Sosyal Güvenlik Kurumu ’nun kayıtlı istihdamın teşvik edilmesi, konu hakkında farkındalığın artırılması ve kayıt dışı istihdamın azaltılması amacıyla başlattığı, AB ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen, ’Etkin Rehberlik ve Denetim Yoluyla Kayıtlı İstihdamın Teşviki Projesi ’ tanıtım toplantısı Tekirdağ ’da gerçekleşti.
Tekirdağ merkez Süleymanpaşa ilçesi Ramada Otel ’de gerçekleştirilen etkinliğe, SGK Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele (KADİM) Daire Başkanı Yakup Süngü, SGK Tekirdağ İl Müdürü Fatma Derya Alan, Tekirdağ SGK yetkilileri ve Tekirdağ ’ın yerel ve ulusal basınının temsilcileri katıldı. Toplantıda, kayıt dışı istihdamla nasıl baş edileceği, kayıt dışı istihdamın neden olabileceği sorunlar, kayıt dışı istihdamın ülke genelinde ve sektörlere göre oranları değerlendirildi.
Programda açılış konuşmasını gerçekleştiren SGK Tekirdağ İl Müdürü Alan, "Kayıt dışı istihdam ülkemizdeki çalışma hayatının en temel sorunlarının başında gelmektedir. 2002 yılında yüzde 52 seviyelerinde olan kayıt dışı istihdam etkin denetim ve rehberlik hizmetlerinin yanı sıra uygulanan teşviklerle bugün yüzde 30 ’lar seviyesine düşmüştür. Hedefimiz bu rakamı orta vadede Avrupa ’da da olduğu gibi yüzde 15 ’ler civarına çekmek. Bu kapsamda 2 gün boyunca Tekirdağ ’da birtakım etkinliklerimiz olacak" dedi.
"KAYIT DIŞI İSTİHDAMA KARŞI DURMALIYIZ"
Kayıt dışı istihdam konusunda devletin kararlı adımlar attığını belirten SGK Kayıt Dışı İstihdamla Mücadele Dairesi Başkanı Yakup Süngü, "Herkes sosyal güvenlik hakkına sahiptir. Devlet bu hakkı sağlayacak teşkilatı kurar. Eskiden vakıflar, yardımlaşma dernekleri, ahilik teşkilatları, lonca sistemi vardı. Ama devletler büyüdükçe bu sistemler büyük sistemler içerisinde kayboldu. Hani diyoruz ya devlet kimsesizlerin kimsesidir, eğer biz hak ve yükümlülüklerimizi zamanında yerine getirirsek gerçekten o hak sahipleri kişi devlete ulaştığı zaman görevini yerine getirdiği anda işveren onun primini yatırdıktan sonra bütün sosyal hak ve güvenliklerinden faydalanır. Bunun için de kayıt dışı istihdama karşı durmalıyız" ifadelerini kaydetti.
"KAYIT DIŞI İŞÇİ ÇALIŞTIRACAK KADAR ZENGİN DEĞİLİZ"
Kayıt dışı işçi çalıştırmanın bedelinin ağır olduğunu ve bu riske girmeye gerek olmadığını belirten Süngü, "Bir işçiyi bir gün kaçak çalıştırmanın cezası 3 bin 300 TL civarıdır. Bu 7 aylık prime denk geliyor. Örneğin 1 yıl kayıt dışı çalıştırdık bunun cezası 50 bin TL. Sadece bir kişiyi 1 yıl kayıt dışı çalıştırmanın cezası. Bu yaklaşık 4-5 kişinin bir yıllık primine denk geliyor. Kayıt dışı işçi çalıştıracak kadar zengin değiliz. Bu riske girmeye gerek yok" diye konuştu.
"KAYIT DIŞI İSTİHDAM ORANININ YÜZDE 15 ’LERE GERİLEMESİ GEREK"
Kayıt dışı istihdamın yüzde 15 ’lere gerilemesi gerektiğini söyleyen Yakup Süngü, "Yüzde 52 ’lik oran, yüzde 34 ’lere kadar geriledi. 18 puanlık bir düşüş yaşandı. Bir puanlık düşüsün karşılığı, 1 buçuk milyar, yani eski parayla 1 buçuk katrilyon. Yüzde 34 ’den yüzde 30 ’a doğru düştüğümüzde yaklaşık 10 katrilyon gibi para SGK ’nın bütçesine girmiş oluyor. Avrupa Birliği ülkelerinde kayıt dışı istihdam ortalama yüzde 15 civarında. Yüzde 34 ’ü yüzde 15 ’lere düşürdüğümüzde emeklilere daha fazla maaş ödeyeceğiz. Sağlık hizmetleri daha iyi şartlara gelecektir. Ben bunu yakalayacağımıza inanıyorum, 2023 hedeflerimizde bunlardan bahsettik" ifadelerini kaydetti.
"TEKİRDAĞ BAŞARILI BİR İLİMİZ"
Tekirdağ ’ın kayıt dışı istihdamda Türkiye ortalamasına göre başarılı olduğunu söyleyen Süngü, "Kayıt dışı oranı tarımda yüzde 81, sanayide yüzde 19, hizmet sektöründe yüzde 20. Bu oranları TÜİK ölçüyor. Kayıt dışının en yoğun olduğu faaliyet alanları tarım, balık ve ormancılık yüzde 82. En düşük olduğu alan ise kamu yönetimi ve savunma alanında yüzde 4 kayıt dışı. Maden ve taş ocağında yüzde 6 ’dır. Sektöre göre değişebiliyor oranlar. Tekirdağ, Kırklareli ve Edirne TÜİK ’in ölçtüğüne göre bir bölge olarak geçiyor, Trakya Bölgesi. Buradaki kayıt dışı istihdam oranımız yüzde 28 ’lerde. Türkiye ortalamasından daha düşük ve daha başarılı Tekirdağ ilimiz" ifadelerini kullandı., İhlas Haber Ajansı www.trakyahaber.net farkıyla sizlerle.
haber haberler ihlas haber ajansi ihlas haber ajansı dünya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
betsmove destek sitesiarzbeten iyi bahis siteleri7li slot oyunlarıpiabet güvenli girişholiganbetoslobet
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sabah Namazı Buluşmalarında Süt Ve Simit İkramı
Sabah Namazı Buluşmalarında Süt Ve Simit İkramı
İstanbul’da Yağan Kar, Edirne’de Pazarı Vurdu
İstanbul’da Yağan Kar, Edirne’de Pazarı Vurdu
26793